Ska kvalitet få löna sig i vårdvalet?
Sweden, Gotland , Högskolan på Gotland
Local time (UTC+1): Thursday, 2012-07-05 08:00-10:00
Your time (UTC+1): 2012-07-05 08:00
Sync to Outlook or other calendars (ical)
Alla regioner och landsting utom två har i dag kopplat sina ersättningar i vårdvalet till någon typ av kvalitetsmått. Men ingen modell är den andra lik. Alla har valt sitt eget sätt att betala för kvalitet - både vilka kvalitetsmått som används och hur många.

Diskussion och debatt om kvalitet ska få löna sig i primärvården, och hur den i så fall ska mätas och ersättas.

• Får vi en bättre primärvård om vi betalar för kvalitet? Och hur mäter man vad som är en god primärvård?
• Vilka modeller för kvalitetsuppföljning fungerar bäst? Vad säger forskningen - blir kvaliteten i primärvården bättre i det landsting som har 40 olika kvalitetsmått i sin ersättningsmodell, jämfört med de landsting som har två?
• Hur ska politiker, patienter och profession kunna följa och jämföra kvaliteten i primärvården om alla landsting har sina egna tolkningar av vad kvalitet är?


Contact Name: Maja Florin 
Contact Email: maja.florin@dagensmedicin.se 
Contact Phone: 0706912439 

Ska kvalitet få löna sig i vårdvalet? ON FACEBOOK

THE EVENT Ska kvalitet få löna sig i vårdvalet? IS INCLUDED IN THESE CALENDARS
Your Calendar  :  not public

55013266